AGRI CS - Pro vyšší efektivitu a menší náklady

Pořízení výkonného samojízdného stroje bývá prvním krokem ke zlepšení produktivity práce. Poté majitelé přemýšlí nad tím, jak ještě lépe využít instalovaný výkon, zlepšit kvalitu práce a zároveň snížit provozní náklady. Vhodným řešením pro majitele strojů Case IH (a nejenom pro ně) jsou systémy precizního zemědělství AFS. Jednotlivé systémy mohou být dodány přesně ve specifikaci, která co nejlépe vyhovuje podmínkám konkrétního zákazníka.  Výrazné ulehčení práce řidiči, zvláště při dlouhých směnách nebo při pracích náročných na přesnost, přináší navigační systémy, mezi nimiž má své místo velmi oblíbené automatické řízení AccuGuide.

21. 2. 2014

Systémem paralelního navádění AccuGuide může být vybavena většina traktorů Case IH a sklízecí mlátičky s axiálním mlátícím a separačním ústrojím.  Záleží na tom, jak si zákazník stroj objedná: navigační systém se do stroje buď zabuduje přímo v továrně již v průběhu výroby anebo se instaluje předpříprava pro naváděcí systém. Potom je dodatečná montáž zařízení jednoduchou záležitostí a navíc má uživatel výhodu v tom, že mezi stroji Case IH s předpřípravou je možné jednotlivé komponenty naváděcího systému jednoduše přenášet. Tím lze eliminovat sezónnost v nasazení některých strojů a zvýšit využitelnost navigací.

Obrázek 1: Naváděcí systém AccuGuide není jenom praktická GPS navigace, ale s terminálem AFS Pro 700 je možné také ovládat závěsné stroje pomocí ISO-Bus nebo si naprogramovat souvraťovou automatiku

Komfortní ovládání

Case IH nabízí svým zákazníkům pro ovládání navigace komfortní dotykové obrazovky AFS 300 nebo AFS 700 Pro. Standardem je dotykové ovládání, monitory jsou způsobilé pro vytváření výnosových map a plně ISO-Bus kompatibilní. AFS 700 Pro je verze s úhlopříčkou 31 cm. Umožňuje také řídit rychlost otáčení výsevního válečku, variabilně měnit rychlosti aplikace až šesti produktů a automaticky ovládat sekce u postřikovačů, rozmetadel či secích strojů.

V poslední době přibývá uživatelů, kteří požadují od navigačního systému také ovládání přípojného stroje. Kdo che využívat systémy Trueguide a TrueTracker, bude pro něj monitor AFS 700 Pro vhodnou volbou. Trueguide je systém, při němž je traktor naváděn mimo řádek tak, aby byl závěsný stroj veden ve správné stopě pro zachování požadované přesnosti navazování záběrů. Terénní nerovnosti jsou vyrovnávány z traktoru pomocí NAV II.

Pokud bude traktor pracovat na extrémních svazích nebo na polích, kde je odpor půdy značně proměnlivý, pomůže mu v udržení připojeného nářadí na navigační křivce systém TrueTracker. Provádí aktivní navádění nářadí ovládáním disků zamezujících driftu stroje, natáčením kol řízené nápravy případně také natáčením tažné oje. Systém pracuje automaticky a k jeho řízení slouží monitor FM 1000.

Plánování pojezdů po pozemcích

V závislosti na druhu prováděných operací má celá řada zemědělců zájem o plánování pojezdů po pozemcích. Je to možné nejen na poli, ale také v kanceláři na počítači s pomocí softwaru AFS. To umožňuje například vyslat soupravu traktoru se secím strojem na vzdálenější pozemky formou služby. Řízení traktoru převezme navigace, obsluha má stálý přehled o návazných jízdách i o tom, kde se právě na poli nachází, i když pozemek nezná. A podle druhu prováděné práce si také zvolí požadovanou přesnost mezi jízdami.

S využitím bezplatného signálu Egnos DGPS  & Omnistar VBS bude na úrovni 15-30 cm, což je vhodné pro podmítky a přípravu půdy, případně nasekávání porostů při sklizni pícnin, zatímco při příjmu signálu Omnistar HP se přesnost zlepší na 5-10 cm (využívá se např. při aplikaci průmyslových hnojiv, v ochraně rostlin či u sklízecích mlátiček). Maximální přesnost přináší příjem signálu Case IH RTK a VRS – na úrovni 2,5 cm.

Neúnavný pomocník řidiče

Díky těmto možnostem výběru typu signálu s různou přesností lze systém navádění AccuGuide používat u všech činností v zemědělství. Takto vybavený traktor Magnum nebo Puma může s maximální precizností provádět zakládání porostů jak hustě setých obilnin, tak cukrovky, kukuřice a dalších plodin. Kromě období setí může provádět meziřádkovou kultivaci či aplikaci organických nebo anorganických hnojiv. GPS navigace spolu s dalšími systémy se stále více uplatňují i při sázení brambor. Hodně pomáhají v případě, že traktor provádí přípravu půdy a sázení při jedné operaci.

AccuGuide se stal neodmyslitelnou součástí výbavy tahačů Steiger či Quadtrac, které na velkých pozemcích navádí do souběžných jízd. A to jen s minimálním překrýváním a s typickou neúnavností ve dne i v noci. Umožňuje též agregace těchto výkonných strojů s nápravovými on-land pluhy, kdy traktor pojíždí všemi koly po záhoně. Přesné manuální řízení po dlouhou dobu je v takovém případě velmi obtížné.

Systém využívá vlastní přijímač signálu Case IH CIS 372 s nízkým profilem, takže jen minimálně přesahuje obrys kabiny vozidla. Přijímač může být také kdykoli upgradován.

Obrázek 2: V traktorech Quadtrac systém AccuGuide řidiči usnadňuje práci při dlouhých směnách, umožňuje rychlou orientaci na pozemku, dovoluje jezdit s vynecháváním jízd a zaznamenává zpracovanou plochu. Funguje i v oblacích prachu a bez ohledu na světelné podmínky

Při pásovém zpracování půdy nezbytné

Systém navádění AccuGuide umí pracovat s RTK přesností, dovoluje meziroční opakovatelnost jízd a četné další funkce. Z těchto důvodů jej mohou využívat traktory, provádějící pásové zpracování půdy se současným zapravením hnojiva.  

Technologie Strip-till přináší snížení rizika eroze o 60 - 90 procent, podporuje konzervaci vody v půdě snížením vodní evaporace a znamená nižší energetickou náročnost snížením počtu přejezdů traktorů po pozemcích. Zároveň se šetří i čas a náklady na palivo i opotřebitelné náhradní díly a redukuje se utužování půdy. Technologie vyžaduje speciální závěsnou techniku, pravidelné pozemky a dostatečnou výměru pro pěstování konkrétních plodin.

Usnadní práci v traktoru i mlátičce

Základní zpracování půdy v pásech se provádí na podzim. Výsev na jaře probíhá rovněž s využitím satelitní navigace a využívá se možností meziroční opakovatelnosti jízd. V průběhu setí může monitor navigace zapínat a vypínat výsevní jednotky na souvratích či v klínech, což napomáhá pro lepší organizaci porostu. Zároveň si zapamatuje jednotlivé řádky kukuřice, čehož lze později využít při navigaci sklízecí mlátičky nebo řezačky.

Tím systém AccuGuide dokáže ulehčit práci jak řidiči traktoru, tak i sklizňového stroje, u něhož se obsluha může lépe soustředit na činnost adaptéru nebo správné plnění odvozního prostředku řezankou. Se systémem AccuGuide je možné si také sklizeň na pozemku rozvrhnout tak, aby probíhala efektivně a bez zbytečných přejezdů. Tím se šetří čas, pohonné hmoty a omezuje se škodlivé působení na půdu. Mlátička může vytvářet výnosové mapy, které mohou být následně vyhodnocovány ve speciálním softwaru.

Monitor AFS 700 Pro umí také pracovat v systému precizního zemědělství, takže umí číst aplikační mapy a podle jejich dat řídit lokálně variabilní dávkování. Tím je možné přesně kontrolovat výši nákladů na průmyslová hnojiva a dosahovat rovnoměrného vývoje porostů.

Pokud bude traktor agregován s nářadím, ovládaným pomocí ISO-Bus, je možná komunikace s řídící jednotkou přívěsného stroje na monitoru AFS 700 Pro. Při pořizování nové techniky je tak možné ušetřit za separátní ISO-Bus terminál. Monitor umožňuje také nastavovat a sledovat různé provozní a výkonnostní parametry stroje.

Samojízdné stroje Case IH spolu se všemi uvedenými systémy AFS nabízí na našem trhu společnost AGRI CS.

Další články

Axial-Flow jsem si nadělil k padesátinám

24. 8. 2022

Technologii Axial-Flow si vybral pan Vilímovský již před 17 lety kvůli způsobu...

Čím se vyznačují oblíbené cisterny Pichon?

16. 5. 2022

Článek z Agroportal24h.cz - Výběr vhodné cisterny je poměrně složitý. Zajímavou...

Prvních 75 let značky STEYR

16. 5. 2022

Osudový den 29. září 1947 znamenal začátek něčeho nového pro tisíce farmářů po...

Magnum AFS Connect

11. 4. 2022

jSklízím s benefity AXIAL-FLOW®

11. 4. 2022

Kombajny AXIAL-FLOW® jsou známé svojí maximální šetrností,...