CASE IH přichází s telematikou

V souvislosti s tím, jak se zvyšuje technická úroveň traktorů a sklízecích mlátiček, se rozvíjejí i systémy AFS.

7. 4. 2013

 

CASE IH přichází s telematikou

V souvislosti s tím, jak se zvyšuje technická úroveň traktorů a sklízecích mlátiček, se rozvíjejí i systémy precizního zemědělství společnosti CASE. Označení AFS zahrnuje GPS navigace či software pro osobní počítače a nově i telematiku.

Tento obor proniká do zemědělství nově. Zabývá se kombinací přenosu a zpracování dat a využívá různé zobrazovací a sdělovací systémy a prostředky.

Získám kontrolu nad svými stroji

Produkt společnosti má název Case IH AFS Connect Telematics. Je určen pro toho, kdo má zájem o on-line monitoring pohybu většího počtu strojů. Dovoluje sledování pohybu vozidel, jejich provozních údajů včetně stavu PHM, výkonnostních parametrů a provádění diagnostiky. Informace o jednotlivých strojích jsou prostřednictvím mobilní sítě zasílány na centrální server. Řídící pracovníci podniku se potom mohou přímo z počítače v kanceláři připojit na AFS webový portál.

Informace v reálném čase usnadňují rozhodování o organizaci vozového parku v průběhu činnosti. Zlepšením organizace práce (například koordinací odvozců) je možné snížit spotřebu paliva, zkrátit neproduktivní prostoje a zlepšit využití pracovního času.

Data lze snadno sdílet mezi kanceláří, stroji a přenosnými počítači. K bezdrátovému přenosu dat mezi displeji AFS 300, AFS 700, FM(CFX)-750 či FM(FmX)-1000, umístěnými v kabině a kancelářským softwarem lze využívat robustní modem Trimble DCM-300. Takto lze vyřešit sledování vozidel bez ohledu na značku.

Spolehlivé zabezpečení vozidel

Telematika nabízí možnosti alarmů a zabezpečení. Operátor si může definovat virtuální hranice a zakázané oblasti, v nichž se daný stroj může pohybovat. S nimi pak seznámí obsluhu stroje s tím, že nesmí být překročeny. Pokud k tomu dojde, nebo bude-li stroj odcizen a hranice opustí, dojde automaticky k zaslání zprávy na zvolený mobilní telefon či emailem. Telematika také umožňuje monitorování ztrát nafty, aby nedocházelo ke krádežím.

Dálkově lze také přenášet všechny údaje, které obsluha vidí na svém monitoru v kabině. Funkce „virtuální displej“ simuluje skutečný displej stroje, takže operátor v kanceláři má přehled o fungování stroje bez toho, aby musel jezdit až na pole. Může být včas upozorněn na kritický stav stroje, takže lze včas předejít závažnému poškození.

Sledování efektivity práce

Aplikace telematiky by také mohla manažery podniku podnítit k tomu, aby prováděli sledování efektivity práce jednotlivých souprav. Dovoluje zpracovat precizní analýzu výkonnostních parametrů. Prostřednictvím různých reportů lze provádět stahování a prohlížení provozních parametrů stroje (zatížení motoru, průběh teplot či systémového tlaku) či stahování a prohlížení dat o spotřebě (spotřeba paliva, úspora paliva, hladina paliva v nádrži, atd. …).

Pravidelně mohou být zjišťovány zpracované nebo sklizené hektary, ujetá dráha (což je užitečná informace při účtování provedených služeb), nebo také vlhkost a výnos zrna na konkrétních pozemcích. Lze přesně evidovat práci techniky a druh prováděné činnosti na jednotlivých polích či může být měřena obdělaná plocha.

Dvě různé úrovně

V závislosti na konkrétních požadavcích bude služba AFS Connect Telematics dostupná ve dvou úrovních. Základní úroveň je označována jako “AFS Connect Manager” a zahrnuje sledování polohy strojů, definování virtuálních hranic a zakázaných oblastí pro pohyb a sledování a analýzu pohybu strojů.

Druhá exkluzivní úroveň “AFS Connect Executive” nabídne kromě těchto možností také virtuální displej, zasílání sdělení bezdrátově či analýzu efektivity práce.

Uvedené systémy telematiky budou vhodné pro podniky všech velikostí. Je to účinný nástroj pro zlepšení kontroly vozového parku, ke zvýšení efektivity práce strojů i jejich obsluh a k nalezení a odstranění rezerv ve výkonnosti.

Další články

Axial-Flow jsem si nadělil k padesátinám

24. 8. 2022

Technologii Axial-Flow si vybral pan Vilímovský již před 17 lety kvůli způsobu...

Čím se vyznačují oblíbené cisterny Pichon?

16. 5. 2022

Článek z Agroportal24h.cz - Výběr vhodné cisterny je poměrně složitý. Zajímavou...

Prvních 75 let značky STEYR

16. 5. 2022

Osudový den 29. září 1947 znamenal začátek něčeho nového pro tisíce farmářů po...

Magnum AFS Connect

11. 4. 2022

jSklízím s benefity AXIAL-FLOW®

11. 4. 2022

Kombajny AXIAL-FLOW® jsou známé svojí maximální šetrností,...