FARMALL U - STVOŘEN PRO RADOST Z PRÁCE

Nové traktory Farmall přichází na český trh. Značka CASE IH znovuzrodila toto jméno a představuje kompletní výrobní program sestávající ze třech modelových řad Farmall A, C a U. Cílem je nabídnout všem uživatelům universální traktor přesně dle jeho potřeb a s tou úrovní výbavy, kterou si přeje.

Pavel Novák, AGRI CS a.s. , 19. 3. 2013

FARMALL U – STVOŘEN PRO RADOST Z PRÁCE

Úvod
Nové traktory Farmall přichází na český trh. Značka CASE IH znovuzrodila toto jméno a představuje kompletní výrobní program sestávající ze třech modelových řad Farmall A, C a U. Cílem je nabídnout všem uživatelům universální traktor přesně dle jeho potřeb a s tou úrovní výbavy, kterou si přeje. Od jednoduchých, mechanických modelů až po velmi moderní traktor se špičkovou úrovní výbavy. Farmally se dodávají ve výkonovém rozpětí od 65 do 115 koní.

                                        

Krátce o historii

Značka CASE IH představila svůj první traktor Farmall veřejnosti už v roce 1923. Jednoduchým výpočtem zjistíme, že už je to plných 90 let! A není odvážné tvrdit, že Farmall přinesl do zemědělství to, co legendární automobil Ford T. Tedy dostupný traktor s odpovídajícím výkonem a obratností, ideální pro rodinné farmy. První „tříkolový“ Farmall původně navržen pro práci v řádkových kulturách, začal být díky své jednoduchosti a všestrannosti brzy po uvedení na trh používán jako všestranný traktor. Toto dokumentuje sám jeho název Farm – all, což v překladu znamená – všechno kolem farmy. Brzy pro uvedení začaly být Farmally velmi populární nejenom v Americe, ale expandovaly i do Evropy. Do roku 1970 se jich pod značkou Farmall vyrobilo neuvěřitelných 3.000.000 kusů!

 
 

Tři modelové řady navržené podle potřeb uživatelů

Aby výrobce dokázal dobře uspokojit celosvětově různé potřeby jednotlivých zákazníků, rozdělil nové Farmally do třech výrobních řad A, C a U. Ty se liší nejenom svoji konstrukcí, rozměry, ale i výkonem a výbavou.

Farmall A – dělník pro každý den

Nejjednodušší traktory v nabídce, které nahrazují předchozí řadu JX. Jejich konstrukce si zachovává použití hlavně jednodušší konstrukce s velkým podílem mechaniky. Jsou určeny pro zákazníky a zemědělce, kteří chtějí mechanické, cenově dostupné traktory s jednoduchým ovládáním. Přichází s novým designem a kompletně novou kabinou. Mimo zemědělství se velmi dobře uplatní v komunálních službách obcí a měst jako náhrada starých zetorů. Největší podíl prodeje se předpokládá zejména do živočišné výroby. Motory zůstávají nadále s mechanickým vstřikováním a dle modelu mají různý obsah od 2,9 do 4,5 litru. Převodovka je taktéž mechanická a velmi účinná. Pro snadnou práci s čelním nakladačem jsou vybaveny reverzací pod zatížením PowerShuttle. Ke standardu patří pohodlné sedadlo spolujezdce. Farmally A pokrávají výkonový rozsah od 65 do 115 koní.

Farmall C – elitní kompaktní traktor

Elitní kompaktní traktory pro ty co požadují komfortní a obratný traktor. Jsou vyráběny v lehčí verzi (modely 55-65-75) nebo střední verzi (85-95-105). Jsou zcela nové  konstrukce a díky nízké konstrukci jsou vhodné i do nižších provozů. Nízko uložené těžiště je výhodou při práci na svazích. K jejim přednostem patří zejména zcela nová kabina s velkým střešním oknem. Jsou přímo navrženy pro práci s čelním nakladačem. Všechny ovladače v kabině jsou přehledně a ergonomicky rozmístěny. Střední modely jsou nabízeny s vyšší výbavou, např. EHR pro zadní tříbodový závěs patří ke standardu. Moderní, čtyřválcové motory o objemu 3,4l splnují normu T4 s pomocí elekronického vstřikování Common Rail.

 

Farmall U – vrchol nabídky

Jednoznačným vrcholem nabídky jsou modely FARMALL U. „U“ v jejich názvu symbolizuje universálnost.  Jejich vývoji předcházel velmi rozsáhlý průzkum napříč evropskými zemědělci. Cílem bylo zjistit přesné potřeby jednotlivých skupin uživatelů ze živočišné a rostlinné výroby a navrhnout nový traktor tak, aby jim přesně vyhovoval. Nový Farmall U a jeho technické prvky jsou výsledkem snahy konstruktérů.

                   

Kabina – pro radost z práce

Při popisu traktoru se obvykle začíná od motoru. Farmall U ho má špičkový, ale v jeho případě raději začnu od kabiny. Každý kdo do ní usedne z ní má prostě a jednoduše radost a ta radost se přenáší do práce. Už to není pouze traktor, ale je to místo kam se těšíte. Jako když jedete na výlet Vaším novým autem. V kabině Farmallu U se okamžitě cítíte jako „doma“. Všechny ovladače máte ihned po ruce, jako byste v ní už jednou seděli. Krásně všude vidíte – dopředu přes kapotu, na přední kola kam jedou, do boku, nějak tak přirozeně dokážete odhadnout, jestli projedete. Když se otočíte dozadu, přesně víte, zda stroj půjde zapojit nebo si musíte ještě kousek popojet. A hlavně, když zdvihnete oči, tak vidíte obrovským oknem na nebe. Po zvednutí čelního nakladače se Vám ve výhledu střešním oknem objeví právě jeho nářadí. Máte jistotu, že balík slámy, který máte v kleštích, položíte přesně tam, kam patří. A pokud by Vám bylo smutno, můžete si do kabiny pozvat manželku, svoje malé dítko nebo kolegu z práce. Pohodlí Vám zvýší Deluxe sedadlo s možností vyhřívání a natáčením. Vaši oblíbenou muziku si můžete pustit přímo s MP3 přehrávače, který připojíte na standardní rádio v kabině. O vykonané práci získáte dokonalý přehled z digitální přístrojové desky. Tu si snadno naklopíte s celým sloupkem řízením. Prostě radost pracovat, když máte vše pod kontrolou!

  

Stvořen pro čelní nakladač

Nejenom kabinu, ale i zbytek traktoru konstruktéři doslova stvořili pro práci s čelním nakladačem. Vždyť si ho k traktoru můžete objednat přímo z výroby. Pro zajímavost lze uvést, že čelní nakladač má v Evropě 60% traktorů CASE IH v této kategorii. Nepřekonatelné pro ostatní je to nádherné střešní okno a úzký pásek mezi ním a čelním oknem. Farmall U vyniká i dalšími prvky. Ovládací joystick nakladače s druhou a třetí funkcí je perfektně na dosah přímo vedle páky řazení. Reverzaci pod zatížením lze nastavit ve třech krocích agresivity, takže si ji upravíte podle nakládaného materiálu. Nakladač CASE IH LRZ s novou kinematikou pracuje velmi svižně díky hydraulickému čerpadlu s průtokem až 80 l/min. Navíc je hydraulický systém doplněn samostatným čerpadlem řízení, takže můžete zároveň řídit a zvedat. Díky přední nápravě s únosností až 4500 kg jeho kapacitu využijete na maximum. Protizávaží si můžete objednat v originále do zadních kol nebo do zadního tříbodového závěsu zapojíte velkou kostku.

Motor, který exceluje

Ano, tento nadpis není zdaleka nadsazený. Vždyť při vývoji motorů pro nové Farmally CASE IH využívalo poznatky z větších modelových řad. Farmall U může také už využívat technologii Efficient Power. Nové motory o objemu 3,4 l mají elektronicky řízené vstřikování Common Rail a v provozu prokázaly výborné výkonové parametry. Ty se projevují lepší pružností a nižší spotřebou paliva. Vyšší točivý moment s velkou zálohou než mají ostatní v této třídě, se pozitivně projevuje na menší potřebě řazení. Konstantní výkon je dostupný v rozmezí otáček 400 otáček od 2300 po 1900 1/min. Otáčky vývodového hřídele jsou posazeny téměř ideálně do oblasti maximálního výkonu na hranici 1900 1/min. Ekonomické otáčky PTO jako je např. 540 E dosáhnete už při 1535 ot. motoru. Šetřit palivo je tak velmi snadné.

Převodovka pro práci s vysokou účinností

Na velmi úsporný motor navazuje vysoce účinná převodovka 24x24. Páka řazení je hned po ruce a bovdenové ovládání řazení zvyšuje komfort, který ještě umocňuje reverzace pod zatížením a řazení PowerShift. Nízké ztráty výkonu se pozitivně projeví v provozu. Při testech na motorové brzdě prokázaly převodovky Farmally U jedny z nejlepších účinností. Ti co potřebují pro práci minimální pojezdovou rychlost, si mohou objednat převodovku doplněnou o plazivé rychlosti od cca. 200 m/h.

Hydraulika se silou střední třídy

Dobrá hydraulika je taková, která vždy uzvedne, co potřebujete. Farmall U umí zvednou 5400 kg vzadu a 2250 kg vpředu. To jsou špičkové hodnoty pro tuto třídu. Ve spojení s čelní hydraulikou se u Farmall U zavádí další zajímavá novinka – multifunkční čelní konzola. Na konzulu přední nápravy tak snadno namontujete držák čelního závaží nebo integrovaný čelní tříbodový závěs. Po doplnění vývodovým hřídelem budete mít z Farmallu U mistra pro práci s čelní sekačkou. Integrovaná verze čelní hydrauliky přímo z výroby je provozně výhodnější. Je blíže těžišti traktoru, celkově pevnější a nesnižuje poloměr otáčení, jako ty dodatečně montované. Vnější hydraulické okruhy převzal Farmall U z větších Maxxumů, kde se používá hydraulické čerpadlo až 113 l/min. Právě díky tomu mají na tomto menším traktoru minimální hydraulické ztráty. Na přání můžete mít až 3 a jeden s elektrickým ventilem – tedy 4 + dva středové okruhy například pro čelní nakladač. Zadní okruhy mají standardně regulaci průtoku a nastavitelné funkce.

Všestrannost a obratnost v genech

Od všestranného traktoru se očekává mnoho. Musí si poradit jak na poli, tak kolem dobytka. Měl by snadno projet stájí, najednou se otočit ve stodole nebo na dvoře a rychle manipulovat s čelním nakladačem. Rozhodně to není málo požadavků na jeden traktor. Troufám si tvrdit, že Farmall U toto všechno zvládne. Má na to pořádnou výzbroj. Úhel natočení neuvěřitelných 60° umožňuje poloměr otáčení 4,05 m. Standardně pro ČR je vybavena hydraulicky ovládanou 100% uzávěrkou diferenciálu, která je spínaná spolu se zadní. Tato funkce má obrovsky pozitivní vliv na dobrý záběr v kluzkých podmínkách. Oproti pouhému samosvornému diferenciálu co používá řada ostatních výrobců je závěr výrazně lepší. Zadní náprava je v zesíleném provedení Heavy Duty, aby dokázala dlouhodobě odolávat velkému zatížení s těžkými nesenými stroji. Novinkou je zvětšený průměr příruby zadní nápravy na 275 mm a možnost pneumatiky o poloměru 38 palců. Díky tomu můžete na Farmall U osadit disky z větších traktorů Maxxum. Větší poloměr pneumatiky přináší lepší záběrové vlastnosti. Při celkové hmotnosti 7400 kg máte možnost využít užitečného zatížení až 3250 kg. To všechno jsou vynikající parametry. Farmall U tak skvěle dostojí pověsti universálního traktoru.

Ekonomika provozu až na prvním místě

V poslední době je toto velmi často skloňovaný slogan. Náklady na jakoukoliv činnost obecně a v tomto případě na provoz traktoru by měli zajímat každého dobrého hospodáře. Rozdíly mezi jednotlivými značkami mohou být veliké. U CASE IH si jsou důrazu na nízké provozní náklady vědomi. Farmall U těmto nárokům snadno vyhoví. Motor má prodloužený servisní interval na 600 hodin, to je nejdelší hodnota na trhu. Navíc obsahuje motor malé množství oleje, pouze 8 l. Tohoto dlouhého intervalu bez vlivu na životnost je dosahováno díky velmi kvalitní konstrukci motoru a precizním chlazením. Převodovka má interval dvojnásobný – 1200 hodin. Filtr sání motoru má rotační odlučovač nečistot s odsáváním do výfuku, který výrazně prodlouží životnost papírových vložek. Pro čištění se dají chladiče snadno odklopit nebo vysunout do strany. Šetřit palivo pomáhá i zdánlivá drobnost – zvětšený průměr vrtule chladiče z 480 na 520 mm a o 51% prostupnější maska chladiče oproti předchozí generaci.

FARMALL U – jasná volba

V traktorové třídě 100 koní se dá koupit hodně různých traktorů. Ale jenom málo z nich stojí opravdu za to. Koupě traktoru je investice jako každá jiná a je potřeba ji řádně promyslet. V případě Farmallu U jiní, mysleli za Vás a vyrobili traktor, který si Vaši důvěru zaslouží a nezklame. Traktor pro opravdovou práci s radostí!

           

 

 

 

Další články

Axial-Flow jsem si nadělil k padesátinám

24. 8. 2022

Technologii Axial-Flow si vybral pan Vilímovský již před 17 lety kvůli způsobu...

Čím se vyznačují oblíbené cisterny Pichon?

16. 5. 2022

Článek z Agroportal24h.cz - Výběr vhodné cisterny je poměrně složitý. Zajímavou...

Prvních 75 let značky STEYR

16. 5. 2022

Osudový den 29. září 1947 znamenal začátek něčeho nového pro tisíce farmářů po...

Magnum AFS Connect

11. 4. 2022

jSklízím s benefity AXIAL-FLOW®

11. 4. 2022

Kombajny AXIAL-FLOW® jsou známé svojí maximální šetrností,...