Kombajn AF 8250 na ekologické farmě

Na rodinné farmě u Nedvědů mají vysoké nároky na zrno a kvalitu slámy. Jak si zde stojí kombajn Axial-Flow?

28. 1. 2022

Pana Nedvěda k ekologii nabádali už na vysoké škole, neničit půdu a nechat ji v co nejlepším stavu i pro další generace. Když se pak rodina po revoluci rozhodla hospodařit, tak chtěli něco vybudovat pro svoje děti a tak byla ekologie jasná cesta. Dnes na farmě pracují tři bráchové, jejich synové, ale zastoupení má i třetí generace a vnuk se taky zapojuje.

Dnes má rodinná Farma Nedvěd cca 1000 ha, a z toho skoro 300 ha tvoří louky a pastviny pro živočišnou výrobu. Pěstují pšenici, oves, hrách a řepku bez chemického ošetření a u prodeje čerpají ze svojí lokace. Hospodaří u Kladrub blízko hranic s Německem, kam zrno vyváží. V Česku totiž po biozrnu není poptávka.

Se značkou Case IH zde mají dobré zkušenosti, kromě traktorů zde jezdí i kombajny Axial-Flow. Druhou sezónu zde mají Axial-Flow 8250 s lištou MacDon FD140. O tom, že jsou zde s Axial-Flow spokojení svědčí, že nový stroj nahradil starší Axial-Flow 8120 s lištou Case IH 3050. A důvod, proč si pořizovali nový kombajn? Chtěli zvýšit výkon stroje a v roce 2018 jsme jim v rámci Demo programu úspěšně předvedli Axial-Flow 9240 s lištou MacDon. Lišta se jim zalíbila a to hlavně kvůli kopíraci terénu. Kladruby sice nejsou Šumava, ale i tak zde rovinu najdete stěží, a tak se mechanická kopírace terénu hodí. Dvě sady pružin nesou až 97 % hmotnosti lišty, díky tomu je zaručena okamžitá odezva kopírování. Lišta umožňuje 4,8 stupně bočního náklonu a 178 mm svislého kopírování.

Na ekologické farmě si na kvalitě zrna musí dát záležet. A Axial-Flow je jedničkou v šetrnosti, šetří nejen náklady na údržbu kombajnu, ale hlavně zrno. To je totiž separováno jednorotorovou technologií, která si drží řadu patentů. Zrno je oddělováno jemně, jako byste klas promnuli v ruce, děje se tak na rotoru, který zrno vytírá o koše, které si jednoduše nastavíte podle druhu sklízené plodiny, můžete sklízet od travního semena až po kukuřici.

Další články

Axial-Flow jsem si nadělil k padesátinám

24. 8. 2022

Technologii Axial-Flow si vybral pan Vilímovský již před 17 lety kvůli způsobu...

Čím se vyznačují oblíbené cisterny Pichon?

16. 5. 2022

Článek z Agroportal24h.cz - Výběr vhodné cisterny je poměrně složitý. Zajímavou...

Prvních 75 let značky STEYR

16. 5. 2022

Osudový den 29. září 1947 znamenal začátek něčeho nového pro tisíce farmářů po...

Magnum AFS Connect

11. 4. 2022

jSklízím s benefity AXIAL-FLOW®

11. 4. 2022

Kombajny AXIAL-FLOW® jsou známé svojí maximální šetrností,...