Moderní technologie GPS při setí kukuřice

Každý zemědělec ví, že správné založení porostu je základem dobrého vývoje a vysokého výnosu.

AGRI CS a.s. , 24. 6. 2013

Proto má v této fázi smysl nasazení moderní zemědělské techniky, k níž patří kromě traktoru s odpovídajícím vybavením a moderního secího stroje také automatická GPS navigace. Dovozce strojů Case IH, firma Agri CS, a.s., v letošní sezóně připravila předvádění výkonné soupravy tvořené traktorem s plynulou převodovkou Case IH Puma CVX v agregaci se secím strojem Great Plains, který vysévá kukuřici do dvojřádku – TWIN ROW.

Souprava  byla vybavena nejmodernejším systémem GPS - automatickí řízení Autopilot přijímající signál RTK s přesností 2cm a funkcí ovládání nářadí - TrueTracker.  

Přesný výsev je ideální činnost pro nasazení vysoce přesné GPS navigace. Předváděcí traktor je vybaven integrovaným systémem Autopilot firmy Trimble spolu s výkonnostním monitorem FM(FmX) 1000. Díky tomu je možné demonstrovat a v praxi vyzkoušet snad všechny možnosti, které tento komfortní inteligentní systém nabízí.

Přitom nejde jen o automatické navádění traktoru do souběžných jízd, které se díky příjmu korekčního signálu RTK uskutečňuje s přesností do 2 cm. Autopilot jako systém pro profesionály umí také ovládat secí stroj. Funkce Field IQ automaticky ovládá až 48 sekcí a provádí pokročilé monitorování osiva v reálném čase. Takže na hranicích souvratě se výsevní ústrojí zvedají a po otočení soupravy zase spouštějí do pracovní polohy plně automaticky a to i při najíždění v šikmém směru. Také v klínech jsou jednotlivá ústrojí postupně zvedána nebo spouštěna do záběru, aby nedocházelo k vynechávkám nebo ke zdvojenému výsevu. Tímto způsobem založené porosty nejenže vypadají na pohled pěkně, ale zároveň se i rovnoměrně vyvíjejí, což zvyšuje kvalitu píce a usnadňuje sklizňové práce.

Monitor FmX umí pracovat i v systému precizního zemědělství. Na základě mapy výsevků může ovládat dávkování výsevních jednotek v závislosti na poloze tak, aby například na místech s nižším obsahem živin nebo méně kvalitní půdou byl výsevek zvýšen na 150 % běžné hodnoty, zatímco na velmi úrodných místech zůstal na hodnotě 100 % nebo byl i mírně snížen (týká se klasického úzkořádkového setí). Za cenu mírného zvýšení nákladů na osivo se docílí zvýšení výnosu na pěstované ploše. Monitor si jednotlivé výsevky také zapisuje do paměti, takže je lze později zpracovávat. Umí rovněž řídit lokálně variabilní aplikaci hnojiv nebo přípravků na ochranu rostlin.

Monitor si zapamatuje i jednotlivé jízdy po pozemku se secím strojem včetně souvratí. V průběhu vegetace je možné tato data využívat pro navigaci traktoru s postřikovačem při ochraně rostlin a v poslední době roste zájem praxe i o využití těchto dat pro automatickou navigaci sklízecí řezačky. Vedle jedoucí odvozní souprava by mohla využívat nové funkce „Synchronizace vozidel“, při níž může bezdrátově sdílet naváděcí přímku, tedy autopilot traktoru automaticky kopíruje dráhu jízdy sklízecí řezačky. Různá vozidla mohou vzájemně sdílet informace o pozemku, na němž společně pracují (jak naváděcí přímky, tak mapy pokrytí).

Systém Autopilot je vybaven korekcí bočního náklonu a sklonu, takže za jízdy po vrstevnici nebo ze či do svahu udržuje traktor v rovnoběžné jízdě. Pokud by tažený stroj ujížděl ze svahu, může být traktor systémem TrueGuide naváděn mimo řádek pro dosažení správné vodicí stopy nářadí. A nebo je k dispozici systém TrueTracker, v němž monitor Fm 1000 řídí dva Autopiloty zároveň: od antény na secím stroji (či jiném nářadí) obdrží naváděcí informace RTK a podle nich pak provádí mechanické řízení nářadí s požadovanou přesností.

Monitor Fm(FmX) 1000 může tedy fungovat jako užitečný průvodce řidiče od jarního setí až po základní zpracování půdy na podzim. Lze jej přenášet mezi jednotlivými stroji. Barevný displej s úhlopříčkou 31 cm patří na trhu k největším. Terminál je vybaven duálním přijímačem, takže kromě signálu GPS umí přijímat i signál GLONASS, čímž se riziko ztráty signálu výrazně snižuje.

 

Soubory ke stažení:

  • ... ["FLV", 21,29 MB]

Další články

Axial-Flow jsem si nadělil k padesátinám

24. 8. 2022

Technologii Axial-Flow si vybral pan Vilímovský již před 17 lety kvůli způsobu...

Čím se vyznačují oblíbené cisterny Pichon?

16. 5. 2022

Článek z Agroportal24h.cz - Výběr vhodné cisterny je poměrně složitý. Zajímavou...

Prvních 75 let značky STEYR

16. 5. 2022

Osudový den 29. září 1947 znamenal začátek něčeho nového pro tisíce farmářů po...

Magnum AFS Connect

11. 4. 2022

jSklízím s benefity AXIAL-FLOW®

11. 4. 2022

Kombajny AXIAL-FLOW® jsou známé svojí maximální šetrností,...