NEDOSTATEK VLÁHY JE POUZE JEDNÍM Z MNOHA PROJEVŮ

Agronomický systém, který má smysl. Více...

Ing. Václav Madl, AGRI CS a.s. , 28. 11. 2015

Projevy nedostatku vláhy jako aktuálního problému pro všechny živé organismy jsou určitou měrou popisem toho, jak se společnost chová k přírodě. Dnes cítíme, jak velký je deficit vláhy. Pokusme se zamyslet nad ostatními souvislostmi. Není ten problém komplexnější? Všímáme si všech projevů, které nám jsou přírodou předkládány?

Za posledních několik generací jsme urbanizací a konzervativními přístupy mnohé poškodili. Lidská společnost například zatím nedokázala zastavit likvidaci deštných pralesů, při jejichž kácení se uvolňuje větší množství emisí CO2 než například z využívání pozemní a letecké dopravy. Vědci přiznávají, že jeden den takového odlesňování je ekvivalentem k uhlíkové stopě letecké přepravy pro 8 milionu lidí z Evropy do New Yorku (The Independent, 2007). Emise CO2 jsou samozřejmě svázány i se zemědělstvím a charakter zpracování půdy či počty přejezdů po pozemku tyto emise svým podílem také ovlivňují. A nejde pouze o životní prostředí, zemědělci si jistě všimli zvýšené potřebě příkonu tahových prostředků či efektivitě využití živin a projevů eroze.

Mnoho by samozřejmě mohlo být jinak, kdyby byla půda zdravá. Ta půda, kterou bychom měli vnímat jako svého nejcennějšího partnera. Pod jejím zdravím si můžeme představit optimální poměr pevných částic, vzduchu, vody a organické hmoty – ideálně v poměrech 50:23:23:4. Mezi příklady, které tyto poměry v negativní mění, jistě patří provádění pracovních operací pro půdu v nevhodnou dobu, zbytečně velký počet přejezdů po pozemcích, využívání nevhodných dezénů pneumatik ve spojení s nadměrnými tlaky, štíhlé osevní postupy a malé zastoupení organických hnojiv. Udržení půdní úrodnosti a přirozenosti vyžaduje mnohdy velké úsilí a péči.

VERTIKÁLNÍ ZPRACOVÁNÍ

Konvenční způsoby obdělávání půdy horizontálním způsobem, po vrstvách, mohou být s ohledem na aktuální situaci na poli jedním z důsledků tvorby negativních změn v půdním profilu. Výskyt zhutnění omezuje využití genetického potenciálu odrůd a snižuje efektivitu vstupů (Vlach, Javůrek). Tyto zhutnělé vrstvy mohou způsobit problémy pro růst rostlin, vodní i vzdušný režim v půdě. Kořeny rostlin v horní kypré vrstvě při kontaktu se zhutnělou vrstvou půdy, vytvořenou konvenční technologií, snadno odbočí do strany. Pokud tedy díky letošnímu deficitu srážek dříve nezaschnou. Při horizontálním způsobu zpracování půdy, zejména při jeho vyšší intenzitě, může docházet také ke ztrátám žížal v půdě - až o 70%. Konečným důsledkem horizontálního růstu kořenů je snížení výnosového potenciálu.

Ideální je využití strojů, které kombinují výhody talířových i radličkových pracovních těles a jsou tak schopny provádět několik pracovních operací najednou. S ohledem na častou nutnost řešit výskyt zhutnělých vrstev a zajistit funkčnost kapilární vzlínavosti, bývá úspěšnější místo kypřících pracovních těles využít pracovní tělesa podrývací. Při podrývání nesmí docházet k vynášení neúrodné půdy, kamenů či posklizňových zbytků k povrchu. Nesmí také docházet k vzájemnému míchání hlubších vrstev půdního profilu. Tento přístup se nazývá „vertikální zpracování“ půdy a jeho smyslem je vytvoření vertikálních trhlin a cest pro vláhu, vzduch i kořenový systém. Současně je podpořena práce mikroorganismů a velmi důležitých žížal. Před vlastní volbou stroje je vhodné provést diagnostiku půdního profilu, která zemědělci velmi ulehčí práci, uspoří čas a velmi často sníží náklady.

VERTIKÁLNĚ I PŘI SETÍ

Někdy zemědělci půdu v dobré víře správně ozdraví, ale finální předseťové zpracování a příprava seťového lůžka může velmi lehce vytvořit nové bariéry pro růst rostlin, vodní i vzdušný režim v půdě. Secí stroje Great Plains, které při setí půdu zpracovávají systémem Turbo-koltrů, kdy je půda kypřena pouze v zónách půdy širokých 3-5 cm pracují i v čase setí vertikálně. Vytvářejí tak ideální prostředí pro vzcházení rostlin. Turbo-koltry s tangenciálními prolisy vytváří zónově ideální podmínky pro vzcházení kultur a technologicky je tento postup nazýván zónovou přípravou při setí. Tím, že secí stroj nekypří půdu v celém záběru stroje, nevysušuje nadměrně půdu a nevytváří podmínky pro vzcházení plevelů. Secí stroje Great Plains také například při setí v technologiích s orbou nevynáší hroudy na povrch půdy, ale účinně je v půdě dělí. Pokud se uživatel rozhodne pro setí v půdoochranné technologii, nebo z důvodu nedostatku času pro přímé setí, pak mají Turbo-koltry schopnost nahradit práci kypřičů a kompaktorů. V poslední době je u nás úspěšné a oblíbené toto setí jarních plodin do vymrzlých meziplodin. Výše popsanou technologií lze vysévat i více druhů plodin v jednom přejezdu po poli. Celá technologie zónové přípravy při setí podporuje také protierozní opatření.

Při vertikálním zpracování je možné intenzivně zpracovat vrchní vrstvu půdy, zapravit organická hnojiva, odstranit zhutnělé vrstvy, konsolidovat a dle výbavy stroje i zasít. Jde velmi intenzivní a hluboké zpracování půdy s úsporou vláhy a nižšími náklady.

 

Další články

Axial-Flow jsem si nadělil k padesátinám

24. 8. 2022

Technologii Axial-Flow si vybral pan Vilímovský již před 17 lety kvůli způsobu...

Čím se vyznačují oblíbené cisterny Pichon?

16. 5. 2022

Článek z Agroportal24h.cz - Výběr vhodné cisterny je poměrně složitý. Zajímavou...

Prvních 75 let značky STEYR

16. 5. 2022

Osudový den 29. září 1947 znamenal začátek něčeho nového pro tisíce farmářů po...

Magnum AFS Connect

11. 4. 2022

jSklízím s benefity AXIAL-FLOW®

11. 4. 2022

Kombajny AXIAL-FLOW® jsou známé svojí maximální šetrností,...