PŘESTAŇME S PŘÍRODOU BOJOVAT

Nic, co bylo v minulosti vytvořeno silou nebo vzešlo z boje, nemělo dlouhého trvání. Přitom zarputilý konzervatismus, nechuť něco měnit a přizpůsobit se, je u některých zemědělců stále velmi znát. Naši dědové více vnímali projevy přírody a dle nich se rozhodovali. Chceme-li úspěšně farmařit, měli bychom půdu vnímat jako svého nejcennějšího partnera. Pak můžeme mít šanci zvládnout i tak těžká období, jako jsou pro letošní sezónu extrémní sucha.

Ing. Václav Madl, AGRI CS a.s. , 19. 8. 2015

AKTUÁLNÍ SUCHO

Aktuální problémy s nedostatkem vláhy nejsou pouze v tom, že se díky změnám klimatu úhrn srážek posouvá do časově jiných úseků, než na které jsme byli v minulosti zvyklí, ale také jde často o přívalové srážky. Mnoho by mohlo být jinak, kdyby byla půda zdravá. Pod jejím zdravím si můžeme představit optimální poměr pevných částic, vzduchu, vody a organické hmoty – ideálně v poměrech 50:23:23:4. Mezi příklady, které tyto poměry v negativní mění, jistě patří provádění pracovních operací pro půdu v nevhodnou dobu, zbytečně velký počet přejezdů po pozemcích, využívání nevhodných dezénů pneumatik ve spojení s nadměrnými tlaky, štíhlé osevní postupy a malé zastoupení organických hnojiv. Udržení půdní úrodnosti a přirozenosti vyžaduje mnohdy velké úsilí a péči.

Oslabená a poškozená půda nám nemůže poskytnout to, co od ní očekáváme. Mezi velmi závažné aktuální problémy půdy patří snižování podílu organických látek, okyselování půd i ztráta zdravé půdní struktury s čímž souvisí tvorba zhutnělých vrstev (Josef Maňásek a kol.). Půda v obdobích sucha tak neplní původní přirozenou funkci vodního rezervoáru, protože při deštích na místo infiltrace srážek do půdního profilu, dochází k negativním projevům eroze.

Konvenční způsoby obdělávání půdy horizontálním způsobem, chcete-li postupné zpracovávání „po vrstvách“ může být s ohledem na aktuální situaci na poli jedním z důsledků tvorby negativních změn v půdním profilu. Výskyt zhutnění omezuje využití genetického potenciálu odrůd a snižuje efektivitu vstupů (Vlach, Javůrek). Tyto zhutnělé vrstvy mohou způsobit problémy pro růst rostlin, vodní i vzdušný režim v půdě. Kořeny rostlin v horní kypré vrstvě se při kontaktu se zhutnělou vrstvou půdy, vytvořenou konvenční technologií, snadno odbočí do strany. Pokud tedy díky letošnímu deficitu srážek dříve nezaschnou. Při horizontálním způsobu zpracování půdy, zejména při jeho vyšší intenzitě, může docházet také ke ztrátám žížal v půdě až o 70%. Konečným důsledkem horizontálního růstu kořenů je snížení výnosového potenciálu. Když prší, pak obdělaná půda na povrchu začne pohlcovat srážky, ale po nějakém čase zhutnělá vrstva jako bariéra omezí další vsakování. Horizontálně zpracovaná půda tak rychle dosáhne bodu nasycení vodou. Zhutněné vrstvy zabrání infiltraci vody a část srážek zůstane na povrchu.

Při vertikálním zpracování je možné intenzivně zpracovat vrchní vrstvu půdy, zapravit organická hnojiva, odstranit zhutnělé vrstvy, konsolidovat a dle výbavy i zasít. Jde velmi intenzivní a hluboké zpracování půdy s úsporou vláhy a nižšími náklady.

JAK REAGOVAT NA AKTUÁLNÍ SITUACI?

Při zpracování půdy v letošním létě a podzimu doporučuji maximálně snížit počet přejezdů. Ideální je využití strojů, které kombinují výhody talířových i radličkových pracovních těles a jsou tak schopny provádět několik pracovních operací najednou. S ohledem na častou nutnost řešit výskyt zhutnělých vrstev a zajistit funkčnost fyzikálního zákona zvaného kapilární vzlínavost, doporučuji místo kypřících pracovních těles využít pracovní tělesa podrývací. Při podrývání nesmí docházet k vynášení neúrodné půdy, kamenů či posklizňových zbytků k povrchu. Nesmí také docházet k vzájemnému míchání hlubších vrstev půdního profilu. Tento přístup se nazývá „vertikální zpracování“ půdy a jeho smyslem je vytvoření vertikálních trhlin a cest pro vláhu, vzduch i kořenový systém. Současně je podpořena práce mikroorganismů a velmi důležitých žížal. Před vlastní volbou stroje ještě doporučuji provést diagnostiku půdního profilu, která zemědělci velmi ulehčí práci a velmi často sníží náklady.

Jsou-li kořeny rostlin v nevhodném prostředí, může být ohrožen i výnos pěstovaných plodin. Graf jasně potvrzuje závislost hustoty kořenového systému řepky na výnosu. Mezi další citlivé plodiny patří například ječmen, kukuřice, cukrová řepa, mák, soja.

KONSOLIDACE NEBYLA NIKDY DŮLEŽITĚJŠÍ!

Konsolidace je prokazatelně nejdůležitější část celého procesu zpracování půdy. Nakypřený a restrukturovaný profil, není-li konsolidován, může být příliš kyprý, může ztrácet cennou půdní vlhkost a za vlhka měknout a stávat se nezpracovatelným (Godwin 2006). Přestože můžeme dodat na stroje Great Plains více typů válců, Simbou patentovaný DD pěch je tím správným nástrojem pro pozitivní konsolidaci celého profilu a udržení nastavené pracovní hloubky. Použití DD pěchu významně snižuje krátkodobé emise CO2 , což má příznivý vliv na životní prostředí, ale i udržení živin v půdě (Reicosky 2001) a cenné vláhy. DD pěch zanechává na povrchu zvlněný profil odolný povětrnostním vlivům a podporující vyšší infiltraci srážek.

Konsolidace je velmi důležitá součást celého procesu zpracování půdy. Často je využívání na strojích pro vertikální zpracování celého půdního prolilu. Pro ty, kteří potřebují  pouze předseťově zpracovat vrchní vrstvu půdy s minimální ztrátou půdní vláhy je vhodný například CultiPress 3,3 – 10m (viz obr.)

 

POMÁHEJME ROSTLINÁM I PŘI SETÍ

Nepovažuji za úplně šťastné kombinovat různé technologie. Někdy zemědělci půdu v dobré víře správně ozdraví, ale finální předseťové zpracování a příprava seťového lůžka může velmi lehce vytvořit nové bariéry pro růst rostlin, vodní i vzdušný režim v půdě. Secí stroje Great Plains, které při setí půdu zpracovávají systémem Turbo-koltrů, kdy je půda kypřena pouze v zónách půdy širokých 3-5 cm pracují i v čase setí vertikálně. Vytvářejí tak ideální prostředí pro vzcházení rostlin. Turbo-koltry s tangenciálními prolisy mají malý odpor při vnikání do půdy a perfektně vyčiští zónu od posklizňových zbytků, ve kterých by mohly kulturní rostliny zejména při vzcházení strádat. Tento systém vertikálního zpracování při setí vytváří zónově ideální podmínky pro vzcházení kultur a je nazýván zónovou přípravou při setí. Tím, že secí stroj nekypří půdu v celém záběru stroje, nevysušuje nadměrně půdu a nevytváří podmínky pro vzcházení plevelů. Secí stroje Great Plains také například při setí v technologiích s orbou nevynáší hroudy na povrch půdy, ale účinně je v půdě dělí. Pokud se uživatel rozhodne pro setí v půdoochranné technologii, nebo z důvodu nedostatku času pro přímé setí, pak mají Turbo-koltry schopnost nahradit práci kypřičů a kompaktorů. Celá technologie zónové přípravy při setí podporuje také protierozní opatření.

Přítlak na jeden Turbo-koltr je plynule a centrálně stavitelný až na hodnotu 250 kg, což dává uživateli možnost setí bez omezení i do těžko zpracovatelných a tvrdých půd nebo setí do strniště či travního drnu.

PŮDA A PROSTŘEDÍ JSOU A VŽDY BUDOU ZÁKLADY ŽIVOTA  

Důvodů zhoršující se půdní struktury na mnoha farmách po celém světě je mnoho. Úspěšné a efektivní pěstování plodin lze do budoucna očekávat pouze na půdách, které budou v dobré kondici. Zdravá půdní struktura má významný vliv také na snížení vlivu erozí a zlepšení celkové kondice půdy. Odborná veřejnost totiž dobře ví, jaké má Great Plains priority. Uvědomujeme si, že půda je nejdrahocennější zdroj zemědělce a přáli bychom si, aby zdravá půdní struktura nebyla pouze prestižní záležitostí.

Další články

Axial-Flow jsem si nadělil k padesátinám

24. 8. 2022

Technologii Axial-Flow si vybral pan Vilímovský již před 17 lety kvůli způsobu...

Čím se vyznačují oblíbené cisterny Pichon?

16. 5. 2022

Článek z Agroportal24h.cz - Výběr vhodné cisterny je poměrně složitý. Zajímavou...

Prvních 75 let značky STEYR

16. 5. 2022

Osudový den 29. září 1947 znamenal začátek něčeho nového pro tisíce farmářů po...

Magnum AFS Connect

11. 4. 2022

jSklízím s benefity AXIAL-FLOW®

11. 4. 2022

Kombajny AXIAL-FLOW® jsou známé svojí maximální šetrností,...