S velkým výkonem do těžkých půd

Přečtěte si o zkušenostech s technikou CASE IH ve společnosti Zevos.

Petr Beneš, Profi Press , 18. 6. 2012

Jedním z perspektivně se vyvíjejících podniků ve středních Čechách je Zevos, s.r.o. Středisko se nachází v obci Předboj na okrese Praha-východ. Na výměře 1830 ha firma provozuje jen rostlinnou výrobu. Na středně těžkých až těžkých půdách se hospodaří bezorebně s využitím nejvýkonnější techniky.

Podnik se nachází v řepařské výrobní oblasti a pěstuje pšenici, jarní ječmen, ozimou řepku a mák. V minulosti se všechny pozemky zpracovávaly klasickou technologií, ovšem kvůli náročnosti orby i následné přípravy půdy podnik přešel na bezorebné technologie. Výhodou bezorebného a někdy mělčího zpracování půdy je možnost využití širokozáběrového nářadí s vysokou výkonností.

Dobrá volba

Předpokladem jsou ovšem odpovídající tažné prostředky. Pan Jelínek nám k tomu řekl: „V roce 1993 jsem se rozhodoval, jaký traktor si pořídím. Ve vyšší výkonové třídě se mi výběr zúžil na trojici značek. Nakonec jsem zvolil značku Case IH a jsem rád, že jsem se takto rozhodl. Od té doby jsem jí věrný. Dokazuje to fakt, že jsem zakoupil již celkem osm traktorů Case IH, z toho dva jsem mezitím prodal a nyní jich vlastním šest.“

 

Obrázek 1 Pan Jelínek vložil v roce 1993 svou důvěru do traktorů značky Case IH a svého rozhodnutí nelituje. Dnes má v provozu šest strojů a je s nimi velmi spokojený. V případě dalšího nákupu by volil opět stejnou značku.

Tradice na firmě

Prvním traktorem Case IH byl v roce 1995 Magnum. Model 7240 Magnum (181 kW/246 k) vybudoval pověst svou tahovou silou, robustní konstrukcí a spolehlivostí. Na základě dobrých zkušeností byl pořízen druhý typ Magnum 7250 (194 kW/264 k). Již tehdy byla na podniku zřejmá potřeba výkonu a té tento model vyhovoval; ve své době představoval nejsilnější klasický kolový traktor. Je známý z mnoha podniků v ČR.

Po zkušenostech s touto dvojicí tahačů bylo v podstatě o značce rozhodnuto. Když nastoupila nová generace Magnumů s výkonnějšími motory, lepším rozložením hmotnosti a zcela přepracovanou kabinou, putovaly „staré“ Magnumy ze dvora. Bylo to v době, kdy Case IH vyráběl traktory se jmenovitým výkonem již nad hranicí 300 k. Pan Jelínek si pořídil postupně dva traktory Magnum 310 s koncernovým šestiválcovým přeplňovaným motorem CDC, který je velmi vydařený. Ze zdvihového objemu 9 l dokáže vyprodukovat velmi vysoký točivý moment, což se samozřejmě pozitivně projeví na tahovém výkonu.


Obrázek 2 Tento Magnum 310 pochází z limitované edice traktorů CASE IH Magnum a Steiger, označované jako Gold Edition. V roce 2008 oslavila firma 20 let traktorů Magnum a 50 let tahačů Steiger od jejich uvedení na trh. Za pozornost stojí i nízkotlaké široké pneumatiky Michelin Mach X Bib. 

 

Magnum Gold Edition

Tyto traktory navázaly na tradici silných tahačů na podniku a jak manažeři, tak i řidiči oceňovali znatelný technický pokrok. Jeden stroj je unikátní tím, že pochází z limitované edice traktorů CASE IH Magnum a Steiger k výročím v roce 2008 – má zlaté lakování a kabinu Luxury. Sedačka je potažena kůží v barvě Case Red a interiér působí velmi komfortním dojmem.

Označení Magnum a Steiger je pro Case IH tradiční; v roce 2008 oslavily traktory Magnum 20 let a Steigery 50 let od svého uvedení na trh. Zlatých Magnumů bylo pro celý svět vyrobeno 100 kusů a Steigerů 50 ks.

 

Unikátní konstrukce podvozku

Pan Jelínek se účastnil také předvádění traktorů v červené barvě a zde ho zaujala modelová řada Steiger Quadtrac. A to především díky unikátní konstrukci čtyř nezávislých pásů v kombinaci se kloubovým řízením. Takový podvozek i díky své celkové délce a dobře vyřešenému závěsnému zařízení pro agregované stroje dokáže dlouhodobě a šetrně přenášet vysoký tahový výkon na půdu.

Bez dlouhého přemýšlení byl zakoupen Case IH Steiger Quadtrac 485. Dále na podniku vlastní ještě traktor  Puma 210 s převodovkou Powershift a dva stroje nižší střední třídy MXU 135 a MXU 135 Pro. Posledně jmenovaný traktor mimo jiné zakládá porosty máku spolu se secím strojem Lemken Solitair 9.

Traktor Puma 210 má na starosti mnoho dopravních prací; s cisternou Annaburger na tandemovém podvozku vozí vodu k samojízdnému postřikovači s rameny o záběru 30 m a v době žní odváží zrno od sklízecích mlátiček s překládacím návěsem téže značky. Je výkonný, spolehlivý a komfortní.

 

Obrázek 3 Traktor Case IH Puma 210 jsme zastihli v agregaci s cisternou Annaburger na tandemovém podvozku, s níž obsluhuje samojízdné postřikovače s rameny o záběru 30 m. Pro dopravu je tento traktor svou měrnou výkonovou hmotností ideální

 

Nářadí odpovídající tahové síle

Na podniku Zevos vlastní k traktorům Case IH nářadí, které je adekvátní jejich výkonu. Úlohu základního zpracování půdy před výsevem pšenice přejímají dva kypřiče Horsch Terrano FX. První z nich se záběrem 6 m pracuje s traktorem Magnum 310, jehož 227 kW/309 k jmenovitého výkonu bez problému postačuje. Větší kypřič o záběru 8 m zapřahá tahač Steiger Quadtrac, který má pod kapotou pět set koní. Kvalitní zapravení většího množství slámy do půdy vyžaduje větší pracovní hloubku a často i opakované přejezdy. Na podniku se hloubka zpracování půdy pravidelně střídá a pohybuje se v intervalu zhruba od 12 do 20 cm.

Traktory Magnum 310 jsou pro operace zpracování půdy doplněny plnou výbavou závaží. Za zmínku stojí také pneumatiky Michelin Mach X Bib o rozměru 800/70 R 38 na zadní nápravě, jejichž nízký hustící tlak a velká šířka snižují měrný tlak na půdu.

Ozimá řepka, pěstovaná v bezorebné technologii, vyžaduje zvláštní pozornost, především co se týká hlubšího nakypření půdy. Na Zevosu k prohlubování používají čtyřnosníkový kypřič Tiger AS o pracovním záběru 4,5 m. Ten je nasazován ovšem již v říjnu předcházejícího roku, tj. před výsevem předplodiny, kterou je jarní ječmen a ozimá pšenice.


Obrázek 4 Traktory Magnum mají motor posunutý nad přední nápravu, což zajišťuje příznivější rozložení hmotnosti na obě nápravy a lepší tahové vlastnosti. Kapota motoru s „vosím pasem“ dovoluje dobrý výhled z kabiny; zároveň rám traktoru má typická vybrání pro dosažení maximálního úhlu rejdu předních kol

Porovnání ve svých podmínkách

Tiger AS pracuje nejen s Quadtracem, ale i s traktory Magnum 310. Quadtrac zvládne za stejnou dobu více hektarů a odvede kvalitnější práci, protože jeho čtyři široké pásy vykazují podstatně nižší prokluz – pouhých dvě až pět procent. A lépe udržuje vyšší pojezdovou rychlost, která je u radličkových kypřičů důležitá pro intenzitu promísení organické hmoty s půdou.

Dalším krokem je předseťová příprava pomocí kombinátoru Kompaktomat o záběru celých deseti metrů, který dělá perfektní práci. Pro přípravu půdy před setím (zvláště na jaře) jsou nejvhodnější traktory s pásovými podvozky, protože na půdu působí šetrně a jen s malým utužením. Zde se opět dobře uplatní Quadtrac; jeho motor má při přípravě spotřebu jen 8 až 10 l/ha.

Tajemství turbokompaudních motorů

V modelové řadě Steiger vystřídal Quadtrac 485 model Quadtrac STX 480. Označení STX se přestalo používat a na rozdíl od svého předchůdce s motorem Cummins 15 l obdržel novou koncernovou  jednotku FPT o objemu 12,9 l. Kdo by ale čekal nějaký pokles výkonu, bude zklamaný. Nový motor dosahoval ještě vyššího krouticího momentu než jeho předchůdce věhlasného jména! Jmenovitý výkon je na úrovni 365 kW/496 k, maximální pak 402 kW/546 k.

Po zdvižení kapoty je tajemství rychle odhaleno: za hlavním turbodmychadlem se nacházela ještě druhá turbína, které využívala zbytkové energie výfukových plynů a přes redukční převodovku poháněla přímo klikovou hřídel. Tzv. „Turbokompaudní motor“ je pro tvrdě pracující Quadtracy jako stvořený. Systém byl tím účinnější a šetřil tím více paliva, čím více byl traktor vytížen. Zvláště při práci s velkým zatížením po dlouhou dobu byly úspory paliva znatelné.

„Spotřeba tahače Quadtrac je úměrná jeho výkonu,“ potvrzuje pan Jelínek tyto názory. A dodává: „Kdybych šel kupovat výkonný tahač dneska, určitě by to byl opět Steiger Quadtrac. Samozřejmě ten nejsilnější - jeho výkon bych u nás dokázal využívat,“ potvrzuje sebejistě.

Navigace AccuGuide se osvědčila

Magnum 310 Gold Edition a Quadtrac 485 jsou navíc vybaveny plně automatickou GPS navigací AFS AccuGuide, která je udržuje v souběžných jízdách. Pan Jelínek si její fungování velmi pochvaluje, protože díky tomu dochází k úsporám paliva, času, osiva, opotřebitelných náhradních dílů, šetří se také půda a u traktoru Quadtrac též podvozek. Tahač se může otáčet s vynecháváním jedné jízdy, což je pohodlnější a šetrnější k pásům.

Průměrná velikost pozemku činí 25 hektarů. Steiger Quadtrac obdělává větší pole, nicméně pokud se nachází daleko od střediska, tak díky své obratnosti zvládne i pozemek s výměrou jednoho hektaru (aby nemusel přejíždět druhý traktor).

Řidič fungování navigace ovládá na monitoru AFS 600, jehož prostorný displej je možné rozdělit a sledovat více funkcí najednou. Funguje i jako výkonnostní, tzn., že umožňuje monitorování spotřeby paliva, zatížení motoru a vývodového hřídele, prokluzu kol, pracovní rychlosti a mnoha dalších funkcí. Monitor tyto funkce vyhodnocuje ve vztahu k různým úkolům, dále umožňuje i nastavování různých funkcí jako je například doba a průtok vnějších okruhů.

Pochvala kabinám

„U kabin traktorů Magnum a Quadtrac si pochvalujeme jejich prostornost a nízkou hlučnost. Řidiči jsou také velmi spokojení s ovládáním všech důležitých funkcí na loketní opěrce“, potvrzuje pan Jelínek. To jsou všechno vlastnosti, důležité pro práci při dlouhých směnách. „Zároveň se o své traktory staráme, dodržujeme pravidelnou údržbu podle pokynů počítače a to se samozřejmě odráží v jejich spolehlivosti a nízkých provozních nákladech.“

Důležité rezervy ve výkonnosti

Jak je známo z naší praxe, pořizování techniky nejvyšších výkonů má dva hlavní důvody. Jednak je to řešení pro podniky, které mají nouzi o pracovní síly z důvodu například blízkosti velkých měst nebo nechtějí mít velký počet zaměstnanců. Na firmě Zevos umožňují výkonné traktory Case IH dosahovat maximální plošné výkonnosti v době, kdy panují na polích optimální podmínky pro zpracování půdy. Pan Jelínek není zastáncem myšlenky, že jeden traktor zvládne vše, protože ten pak často musí pracovat i za nepříznivých podmínek a tudíž neekonomicky. Více traktorů Case IH mu poskytuje dostatečnou rezervu díky jejich výkonnosti a spolehlivosti.

Zdroj: Zemědělec 22/2012, autor Petr Beneš

 

Další články

Axial-Flow jsem si nadělil k padesátinám

24. 8. 2022

Technologii Axial-Flow si vybral pan Vilímovský již před 17 lety kvůli způsobu...

Čím se vyznačují oblíbené cisterny Pichon?

16. 5. 2022

Článek z Agroportal24h.cz - Výběr vhodné cisterny je poměrně složitý. Zajímavou...

Prvních 75 let značky STEYR

16. 5. 2022

Osudový den 29. září 1947 znamenal začátek něčeho nového pro tisíce farmářů po...

Magnum AFS Connect

11. 4. 2022

jSklízím s benefity AXIAL-FLOW®

11. 4. 2022

Kombajny AXIAL-FLOW® jsou známé svojí maximální šetrností,...