Vyjimečný výkon a špičková kvalita zrna díky Axial-Flow

Sója je proslulá jako královna luštěnin. V současné době je o pěstování této plodiny velký zájem a to nejen díky hledání nových zdrojů bílkovin v mnoha pěstitelských regionech Evropy. Tento zvýšený zájem v pěstování sóji byl posílen díky tzv. “greeningu”. To znamená, že je podporována výsadba sóji jako ekologicky šetrné plodiny. Rakouský institut Saatbau Linz zajišťuje nejvyšší výnosy této plodiny.

28. 5. 2015

Je třeba říci, že sojové boby přináší výzvu při samotné sklizni. Pokud je soja dlouhodobě skladována v nadměrném množství, nebo v případě, že jsou spodní lusky příliš nízko nad zemí mohou být zvýšené ztráty. Proto se klade velký důraz na to, aby samotná sklizeň probíhala za optimálních podmínek.


Vhodná jako osivo – i pro setbu sóji

Po dlouhá léta ukazují sklízecí mlátičky Case IH Axial-Flow své schopnosti, pokud jde o zvýšení výnosů, právě proto, že způsob výmlatu je velmi šetrný, což vede k nízkému poškození zrna. V této souvislosti probíhala veřejná sklizeň s mlátičkami Case IH Axial-Flow, které se účastnili take pracovníci Saatbau Linz institutu. Při tomto předvádění byla využita nová sklízecí mlátička Case IH Axial-Flow 7240 ve spojení s žací lištou 3020 ve flexibilním provedení.
Sklízená sója vykazovala průměrný výnos 3,5 t/ha při vlhkosti 16%.

Tyto podmínky umožnily mlátičce Axial-Flow předvést své silné stránky, např pokud jde o výkonnost a šetrnost axiálního výmlatu. Optimalizovaný ST rotor nové řady 240 zaručuje maximální výkon při sklizni sóji i v takto náročných podmínkách.

Díky jemnému a šetrnému výmlatu a indikaci ztrát pomáhají mlátičky Axial-Flow zabraňovat ztrátě zrna a snížení množství plev v zásobníku zrna, což prokázaly praktické testy.
Dokonce i při nízkých rychlostech rotoru (400 ot/min), byla rychlost sklizně a výmlatu vysoká. Následná separace byla i při takto nízkých otáčkách dostatečná. V důsledku toho nejsou potřeba žádné další komponenty jako urychlovací bubny atd.


K tomuto úspěchu přispěl i nový žací adaptér 3020 Flex. Tento adaptér byl vyvinut speciálně pro maximální produktivitu a k minimalizaci ztrát při sklizni plodin, které plodí velmi blízko zemi.
Tyto žací lišty odlišuje od jiných modelů flexibilní, neboli plovoucí kosa. Kosa je uchycena na segmentech, které jsou schopny vychýlení přesně podle tvaru pozemku. To zajišťuje dokonalé přizpusobení lišty terénu a docílení velmi nízkého strniště. Citlivost mechanismu kopírace lze nastavit manuálně na liště nebo volitelně z kabiny sklízecí mlátičky. Tato možnost se ukázala jako velmi úspěšná při náročných sklizňových podmínkách a vysoké vlhkosti zrna.


Chceteli demonstrovat, jak jemně vymlátí zrno sklízecí mlátičky Axial-Flow, vezměte do dlaně klas, promněte jej v dlaních a přesně takovýto výstup bude i z mlátičky Case IH. Ručně sklizený vzorek poskytl 98% normálního zrna, 2% abnormálního a 0% mrtvého nebo jinak poškozené zrna. Při vyhodnocení kvality zrna sklizeného mlátičkou Axial-Flow a vyhodnocení institutem Saatbau Linz bylo zjištěno 96% normálního zrna, 4% abnormálního a 0% mrtvého nebo jinak poškozeného zrna. To znaméná, že kvalita klíčivosti nebyla nijak dotčena. “Hodnoty klíčivosti a to zejména s ohledem na nepříznivé povětrnostní podmínky, které se v Rakousku v průběhu zrání zrna panují, jsou v horní části ligové tabulky”. Tímto verdiktem konstatoval Georg Landerl, že sklízecí mlátičky Case IH jsou na pomyslném vrcholu sklízecích mlátiček v kvalitě výmlatu.

 

Soubory ke stažení:

Další články

Axial-Flow jsem si nadělil k padesátinám

24. 8. 2022

Technologii Axial-Flow si vybral pan Vilímovský již před 17 lety kvůli způsobu...

Čím se vyznačují oblíbené cisterny Pichon?

16. 5. 2022

Článek z Agroportal24h.cz - Výběr vhodné cisterny je poměrně složitý. Zajímavou...

Prvních 75 let značky STEYR

16. 5. 2022

Osudový den 29. září 1947 znamenal začátek něčeho nového pro tisíce farmářů po...

Magnum AFS Connect

11. 4. 2022

jSklízím s benefity AXIAL-FLOW®

11. 4. 2022

Kombajny AXIAL-FLOW® jsou známé svojí maximální šetrností,...