PRAKTICKÉ SROVNÁNÍ MODELŮ OPTUM

Na pohled stejné, přece ale jiné. Srování OPTUM 250 a 300 CVXDrive.

27. 3. 2020

Malý OPTUM 250 CVXDrive a velký OPTUM 300 CVXDrive - praktické srovnání.

Od uvedení modelové řady OPTUM CVXDrive na trh v roce 2016 uběhla již nějaká doba, každým rokem si však tyto traktory nacházejí mezi konkurencí a svými zákazníky stále větší oblibu. Důvody jsou zřejmé. Nejmodernější technologie, pokročilé prvky výbavy, ideální poměr výkonu a hmotnosti a taktéž všestranné využití traktoru. S uvedením této modelové řady na trh představila značka CASE IH nejprve dva modely, OPTUM 270 a 300 CVXDrive. Po dvou letech pro vyplnění výkonové mezery mezi touto modelovou řadou a traktory PUMA došlo k představení nejmenšího modelu OPTUM 250 CVXDrive.

Mezi prvotně představenými modely a modelem OPTUM 250 CVXDrive však nalezneme pár odlišností, o kterých možná ani jako zákazníci nevíte, protože je na první pohled bez detailního pozorování nerozeznáte. Jedná se především o rozdíly v objemu palivové nádrže, hydraulického čerpadla, zadního závěsu a maximálním možném průměru pneumatik, kterým mohou být jednotlivé modely vybaveny.

Na středisko AGRI CS v Hustopečích se nám každý den sjíždí celá řada traktorů v různých výbavách, v minulém týdnu jsme využili toho, že se nám na středisku sešli právě dva různé modely – nejmenší a největší v rozdílných výbavách Komfort a Profi.

Na následujících pár fotografiích vám představíme jednotlivé rozdíly a podáme pár obecných informací o výbavách těchto traktorů. Na první pohled rozeznatelné pouhým označením modelu na kapotě, přesto pár odlišnostmi jiné. Pro oba modely je však shodné, že mají krásný design a využívají nejmodernější technologie. Všechny modely řady OPTUM jsou již vybaveny novými šestiválcovými motory o objemu 6,7 litru splňující emisní normu Stage V.

Dva krasavci na dvoře. Vlevo na fotografii model OPTUM 250 CVXDrive. Vpravo se pak nachází model OPTUM 300 CVXDrive.

Díky nástupu nové emisní normy nedochází pouze k lepšímu odbourávání nečistot zásluhou patentované a účinné selektivní katalytické redukce patentovanou technologií Hi-eSCR2 od značky CASE IH. Tato norma mimo jiné umožnila navýšit servisní intervaly pro výměnu motorového oleje na 750 hodin a pro výměnu oleje v převodovce na 1 500 hodin.

Jmenovitý výkon odpovídá označení na kapotě. Menší z modelů tedy nabízí poctivých 250 koní jmenovitého výkonu, maximální výkon se pak ustaluje na hranici 273 koní. Pro model OPTUM 300 CVXDrive je pak jmenovitý výkon 300 koní a maximální výkon 313 koní. Rozdíl v točivém momentu se při srovnání těchto modelů pohybuje na 182 Nm při otáčkách motoru 1 800 ot/min.

Palivová nádrž - model OPTUM 250 CVXDrive

Palivová nádrž traktoru OPTUM 250 CVXDrive nabízí objem 410 litrů pro naftu a 96 litrů pro AdBlue. Z fotografie je patrné, že traktoru chybí dodatečná nádrž (ta se u větších modelů nachází v úrovni prvního schůdku).

Palivová nádrž - model OPTUM 300 CVXDrive

Palivová nádrž traktoru OPTUM 300 CVXDrive nabízí objem 630 litrů pro naftu a 96 litrů pro AdBlue. Dodatečná nádrž (viditelná v úrovni prvního schůdku) poskytuje objem 220 litrů navíc.

Maximální průměr pneu - model OPTUM 250 CVXDrive

Maximální možný průměr pneumatik činí u modelu OPTUM 250 CVXDrive 2,05 metru. Většinou jsou tyto modely dodávány se závažím zadních kol 500 kg a bez posuvných poloos.

Maximální průměr pneu - model OPTUM 300 CVXdrive

Výhodou modelů OPTUM 270 a 300 CVXDrive je možnost osazení pneumatik s velkým průměrem až 2,15 metru (710/75R42). V základu jsou modely Profi vybaveny posuvnými poloosami.

Přední tříbodý závěs - model OPTUM 250 CVXdrive

Přední tříbodový závěs nabízí dostatečnou zvedací sílu 5 800 kg. Závěs je ovládán jedním středovým okruhem z pohodlí kabiny pomocí joysticku umístěném na loketní opěrce Multicontroller.

Přední tříbodový závěs - model OPTUM 300 CVXdrive

Zvedací síla předního TBZ je stejná u všech modelů. Navíc je model OPTUM 300 CVXDrive vybaven managementem předního TBZ a dvěma středovými okruhy. Ovládání joystickem.

Oba modely (stejně jako celá modelová řada) je k dispozici se špičkovou plynulou převodovkou CVXDrive. Tato převodovka umožnuje plynulou změnu rychlosti v rozsahu 0–40 / 50 km/h. Víme, že řada těchto traktorů kromě uplatnění v dopravě je agregována taktéž se stroji pro zpracování půdy a setí, přesto i zde má plynulá převodovka své nezastupitelné výhody. Díky čtyřem mechanickým rozsahům a dvojité spojce DKT nabízí účinný přenos výkonu. Převodovka nabízí řadu pokročilých funkcí, jako je například funkce ActiveStop (zastavení ve svahu a opětovné rozjetí bez nutnosti použití spojkového a brzdového pedálu) nebo APM (automatické řízení produktivity pro dosažení nejlepší spotřeby paliva). Mnohdy se účinný přenos výkonu v tahu řeší pouze variantami převodovek. Existuje však řada způsobí, jak traktor do tahu připravit efektivně: optimální dotížení pomoci závaží nebo tlak v pneumatikách.

Vstupní úrovní výbavy kabiny všech modelů OPTUM CVXDrive je „DELUXE KOMFORT PAKET“. Tento paket výbavy zahrnuje látkové sedadlo Grammer Dual Motion Air s odkláněním hlavové opěrky, nízkofrekvenčním a dynamickým pružením DDS, natáčením do stran, pasivní ventilací, kůží potažený volat, zadní sluneční clonu a automatickou klimatizaci, ovládání všech důležitých funkcí prostřednictvím loketní opěrky a páky Multicontroller, elektrické nastavení loketní opěrky, dotykový monitor AFS 700 na loketní opěrce, ovládací panel funkcí ICPTM, autorádio s Bluetooth a Handsfree, teleskopická dvojitá vnější zpětná zrcátka s el. ovládáním a vyhříváním.

Výbava Komfort - model OPTUM 250 CVXDrive

Kromě základních shodných vlastností pro danou řadu je tento model navíc vybaven systémem automatického brzdění soupravy Advanced Trailer Brake systém, který pomáhá ke zvýšení stability a dosažení lepších brzdných vlastností pro vyšší bezpečnost a nižší opotřebování brzd. Ve výbavě dále nechybí balíček 18 LED výkonných pracovních světel, souvratový management HMC II pro automatizaci pracovních postupů na souvrati nebo ISO BUS zásuvka pro propojení traktoru se závěsným strojem.

Výbava Profi - model OPTUM 300 CVXDrive

Daný model na fotografii je opravdu v krásné výbavě. Lze zmínit například provedení 50 km/hod oblíbené u řady obsluh, pro tuto variantu je nutnost přední brzděné nápravy. Taktéž nechybí moderní systémy jako je ISO BUS zásuvka, souvratový management HMC II nebo příprava na navigaci (to jsou vybaveny všechny modely již z výrobního závodu). Pro nastavení počtu otáček volantem pro plné zatočení je traktor vybaven systém adaptivního řízení. Ve srovnání s modelem OPTUM 250 CVXDrive je traktor vybaven balíčkem kompletního LED osvětlení s 20 světly. PROFI výbavu pak lze zmínit i v oblasti hydraulického systému - 5 zadních elektricky ovládaných okruhů hydrauliky, PowerBeyond deska hydrauliky nebo etážový závěs s posuvnou koulí K80.

Podívejte se na jedno video z nasazení u zákazníka. V minulém roce jsme prostřednictvím našeho dealera BV-Technika dodali krásný model OPTUM 270 CVXDrive do podniku NETIS, a.s. v Dolní Lutyni na Karvinsku.

OPTUM je svými vlastnostmi opravdu NEJ traktorem v dané kategorii, stačí se přesvědčit na jeho produktové stránce u nás na webu. Navíc standardem u všech modelů je nyní tovární tříletá záruka již ve standardu! Podívejte se taktéž na naší akční nabídku modelů OPTUM v prodejní brožuře v rámcý výhodné akční nabídky.

Soubory ke stažení:

Další články

Axial-Flow jsem si nadělil k padesátinám

24. 8. 2022

Technologii Axial-Flow si vybral pan Vilímovský již před 17 lety kvůli způsobu...

Čím se vyznačují oblíbené cisterny Pichon?

16. 5. 2022

Článek z Agroportal24h.cz - Výběr vhodné cisterny je poměrně složitý. Zajímavou...

Prvních 75 let značky STEYR

16. 5. 2022

Osudový den 29. září 1947 znamenal začátek něčeho nového pro tisíce farmářů po...

Magnum AFS Connect

11. 4. 2022

jSklízím s benefity AXIAL-FLOW®

11. 4. 2022

Kombajny AXIAL-FLOW® jsou známé svojí maximální šetrností,...